Vyrazit do Švýcarska (od 2882,–)

Švýcarsko – ráj lyžování

V předminulém století zvolilo Švýcarsko rovnoprávnost pro čtyři jazyky. Úředně se tu domluvíte německy, francouzsky, italsky nebo rétorománsky. Nicméně není problém ani angličtina. Rozvoj turistického ruchu v nejchudší oblasti Švýcarska – Alpách patřil nejdříve k lákadlům pro nejbohatší, ale v druhé polovině 20. století se rozšířil masově pro všechny zájemce o lyžování.

Lyžování ve Švýcarských Alpách

Kromě italské, francouzské a neměcké části jsou dostupné Alpy i ze Švýcarska. S návštěvou některého z lyžařských letovisek se určitě neomezujte pouze na zimu, během letních měsiců lze využít i nespočetných turistických tras nebo cyklotras. Ve Švýcarsku je možné navštívit hlavně následující oblasti: Arosa, Davos, Engelberg, Jungfrauregion, St. Moritz, Zermatt a Matterhorn.

Arosa

Arosa jako správní obec kantonu Graubünden (Grischun či Grigioni) slouží nejen k radovánkám zimním, ale také letním. Nachází se na konci údolí Schanfigg v nadmořské výšce 1 775 metrů nad mořem. Pro zimní radovánky nabízí přes 60 km sjezdovek. Protože hlavním ekonomickým přínosem je pro tuto oblast turistický ruch, tak pro ubytování nabízí přes 4 000 ubytovacích míst. Na cílové místo se dá dopravit i železničním spojením pod malebnými zasněženými vrcholky z města Chur.

Davos

Podobně jako Arosa je i Davos městem v kantonu Graubünden. Město je známé jako místo konání pravidelných jednání organizace World Economic Forum (WEF). A stejně tak je hojně využívané jako středisko zimních sportů. Například je tu pravidelně pořádán turnaj ledního hokeje Spengler Cup, hostovaný místním hokejovým týmem HC Davos.

O popularitu tohoto letoviska se postaral i Arthur Conan Doyle, který již v roce 1899 napsal článek o lyžování v Davosu. A místní sanatorium si zahrálo i v novele Thomase Manna.

Mezi hlavní lyžařské oblasti okolo Davosu jsou:

  • Parsenn / Gotschna
  • Jakobshorn
  • Pischa
  • Rinerhorn
  • Schatzalp

Engelberg

Je správní obec v kantonu Obwalden, ve městě žije něco málo přes 3 500 místních obyvatel. Kromě toho, že patří k významným lyžařským oblastem Švýcarska je také znám díky Benediktýnskému klášteru, který byl v minulosti nejvýznamnějším vzdělávacím centrem celé země. Od 19. století se Engelberg stal lázeňským letoviskem. Dnes je město cílem zimních i letních turistů a to díky modernímu vybavení a křišťálovému vzduchu.

Jungfrau region

Přírodní podmínky v této rekreační oblasti umožňují kvalitní lyžování v zimě a v létě zajímavé pěší túry. V okolí jsou hory Jungfrau (4158 m) a horský masiv spojující hory Eiger a Mönch. Celá oblast se rozkládá jižně od obce Interlaken. Nevelká obec Lauterbrunnen hluboko v údolí Trümmelbach jižně od Interlakenu je dostupná automobilem. Wengen a Mürren jsou dostupné jen železniční dopravou. Mürren je nejvýše položené lyžařské středisko v regionu Berner Oberland a není dostupná po žádné silnici. V celé oblasti je 53 sjezdovek s celkovou délkou 100 km. Svým charakterem jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.

St. Moritz

S celkovým počtem 5 600 obyvatel poskytují více než 13 000 ubytovacích míst. V letech 1928 a 1948 hostilo město zimní olympijské hry. A v letech 1934, 1974 a 2003 ještě světový šampionát alpského lyžování. St. Moritz jako jedno město ze tří na světě mělo možnost hostovat zimní olympijské hry dvakrát. Kromě sportovního vyžití a zdravého vzduchu najdete ve městě i další zajímavá místa: Segantini Museum, olympijskou bobovou dráhu Cresta Run a několik ledovců v okolí.

Zermatt

Vesnice Zermatt se nachází severně od Matterhornu v německy mluvícím kantonu Valais (Wallis). Trvalý počet obyvatel se pohybuje okolo čísla 5 500, ale aktuální čísla se mění podle aktuálního cestovního ruchu. Nadmořská výška vesnice je 1 620 metrů nad mořem. Místo Zermatt je hlavně lyžařským centrem a vyhledávaným cílem turistů. Místní informační centrum se snaží, aby bylo možné libovolný měsíc v roce zaujmout nějakou kulturní údálostí či výročím. Lyžování je rozděleno na čtyři rozsáhlé oblasti okolo Zermattu:

  • Sunnegga – čisté a slunečné období i když je v Zermattu zamračeno
  • Gornegrat – Gornergratbahn zajišťuje dopravu na okolní lyžařská střediska: Gornegrat, Hohtälli, Stockhorn a Rote Nase
  • Klein Matterhorn – dostupné ze stanice Furi, nabízí i letní lyžování na svahu Theodulgletscher.
  • Schwarzsee – také dostupný z Furi

Tip: Diskuse o Švýcarsku

Matterhorn

Švýcarská hora Matterhorn – Mont Cervin – Monte Cervino

Matterhorn označován také italsky Monte Cervino či francouzsky Mont Cervin nebo Le Cervin je pravděpodobně asi nejznámější evropskou horou Alp. Na hranici mezi Švýcarskem a Itálií se tyčí nad vesničkou Zermatt a italskou Breuil-Cervinia. Jméno získal z německého označení matte (horská louka) a charakteristického tvaru hory (horn – roh). Horolezcům odolával nejdéle ze všech velkých Alpských vrcholků. I když se o jeho zdolání pokoušeli již od roku 1858, podařilo se to až po několika pokusech v roce 14. července 1865. Dnes je již cílem tisíců turistů, kteří spolu s průvodci zdolávají horu každé léto. Hora je označena obtížností AD (assez difficile – středně těžká) a jde zde hlavně o zvládnutou techniku než o přílišnou obtížnost.

Vyrazit do Švýcarska (od 2882,–) »

 

Chybí Vám tu něco? Napište nám! Rádi doplníme další užitečné informace.

Průvodce po Paříži
Podrobné informace, památky a zajímavá místa.

Švýcarsko
Komplextní internetový průvodce Švýcarskem.