Vyrazit do Nizozemí (od 1922,–)

Dovolená v Holandsku

Typické větrné mlýny v celém Holandsku

Někdy se Nizozemsko nesprávně označuje jako Nizozemí nebo Holandsko. Správný název je však Nizozemsko. Nizozemsko je království ležící v severozápadní Evropě a patří k nejhustěji osídleným zemím světa. Spolu se dvěma okolními státy Belgií a Lucemburskem bývá označováno také jako Benelux.

Území země je nížinaté a leží na pobřeží Severního moře. Sousedí na východě s Německem a na jihu s Belgií. Pro pobřežní části státu jsou typické prolákliny mělkých přílivových plošin (watty a marše).

  • Watty – přílivem zaplavovány a odlivem obnažovány, stavbou valů a přesypů si obyvatelé rozšiřují území státu o vysušené území – tzv. polderů.
  • Marše – úrodné pobřežní nížiny v říčních nánosech, po odvodnění přeměňovaná v úrodná pole.

Amsterdam

Vodní kanály a mosty v Amsterdamu

Město Amsterdam (nebo také Amsterodam) je hlavním městem Nizozemska. V současnosti je také největším nizozemským městem, finančním a kulturním centrem. V centru města najdeme asi v rámci Evropy největší historické jádro. I přesto, že je Amsterdam hlavním městem, není správním centrem provincie, tímto centrem je 18 kilometrů vzdálené město Haarlem.

V 17. století spolu se vznikem centra byla vybudována celá síť vodních kanalů obepínající celé historické jádro. Podél kanálů bylo postaveno mnoho domů a některé jsou obydlenu dodnes, jiné slouží jako veřejné budovy.

Přehlídka historických lodí

Na nábřeží se jednou za pět let koná velkolepá přehlídka historických lodí – SAIL Amsterdam. První přehlídka byla uspořádána v roce 1975, poslední se zatím konala v roce 2005 a vstup byl pro všechny návštěvníky zdarma.

Muzea a koncertní hala

Ve městě najdete velkou spoustu muzeí. Van Gogh Museum nabízí ve světě největší sbírku kreseb a maleb Van Gogha. Rijksmuseum je národní nizozemské muzeum, Museum Stedelijk schraňuje sbírky moderního umění (včetně obrazů, které maloval Karel Appel nebo Kazimir Malevich). Rembrandtův dům je muzeum v budově, kde v letech 1939 – 1958 žil a maloval Rembrandt Harmenszoon van Rijn.

Koncertní halu Concertgebouw nalezneme přímo v holandském Amsterdamu. Budovu navrhl Adolf Leonard van Gendt. Díky výborné akustice je považována za jednu ze tří nejlepších koncertních hal světa (vedle koncertní haly v Bostonu a ve Vídni).

Čtvrť červených luceren

De Wallen je velmi známá místní čtvrť. V červeně osvětlených výkladních skříních zde najdete prostitutky, které se prodávají okolo jdoucím potenciálním zákazníkům. V Nizozemsku je totiž na konkrétních místech prostituce legální. V okolních kavárnách nebo coffee shopech je navíc legálně prodávána marihuana.

Cestování v Amsterdamu

Plavba lodí po Amsterdamu

Pro přepravu je možné využít 3 linek metra, 1 trasu městské železnice, 17 tramvajových tras, autobusové linky a několik trajektů (které jsou dokonce pro pěší a cyklisty zdarma). V Amsterdamu najdeme také letiště Schiphol, z hlavního nádraží je to jen 20 minut cesty vlakem. Je čtvrté největší letiště v Evropě, za rok odbaví přes 42 milionů cestujících a slouží jako domovské letiště společnosti KLM.

Vyrazit do Nizozemí (od 1922,–) »

 

Chybí Vám tu něco? Napište nám! Rádi doplníme další užitečné informace.

Průvodce po Paříži
Podrobné informace, památky a zajímavá místa.

Švýcarsko
Komplextní internetový průvodce Švýcarskem.