Vyrazit do Řecka (od 7990,–)

Dovolená v Řecku u moře

Základní informace

Řecký ostrov Skyros

Celková rozloha Řecka je 131 950 m2. Téměř jednu pětinu plochy zaujímají řecké ostrovy (Kréta, Rhodos, Korfu, …). Pobřeží je omýváno Egejským, Krétským a Jónským mořem.

Přes 90% obyvatel je ortodoxního vyznání.

V Řecku převládá středomořské klima s vynikajícími podmínkami k rekreaci u moře od května do října.

Řecký kostel Santorini

Jídlo

Řecká kuchyně je velmi pestrá a nabízí velké množství chutných pokrmů. Mezi hlavní složky pokrmů patří vepřové, drůbeží, rybí a jehněčí maso, ovčí sýr, rajčata, cibule, artyčoky, olivy a olivový olej. Rybí maso je nejen z ryb mořských, ale také z různých druhů ryb sladkovodních.

Řekové si na snídaně příliš nepotrpí. Přes poledne poctivě dodržují polední siestu, kdy je většina krámků a obchodů zavřená. Každá večeře je pro ně skoro jako svátek. Díky tomu ve většině restaurací zavládne ve večerních hodinách klidná až idylická atmosféra.

Nealko

Nejrozšířenější jsou čerstvě vymačkané pomerančové šťávy (portokalada), limonády (lemonada), džusy a minerální vody.

Káva je servírována v nejrůznějších kombinacích. Studené nescafé s cukrem a kostkami ledu – frappé je velmi osvěžující. Po večeři se naopak pije pravá řecká káva (elleniko). Navíc se ještě udává, jak moc má být oslazena: gliko, metrio, elafro, sketo (velmi, polo, lehce sladká, bez cukru).

Alko

Národním nápojem je ouzo. Jde o čirou anýzovou pálenku, která se ředí vodou. Je velmi osvěžující a natrefíte na ni téměř kdekoliv. Dalším typickým nápojem je metaxa.

Kvalitní jsou i řecká vína bílá (aspró krasi) nebo červená (mavro krasi). Dalším typem vína je pryskyřičné víno – retsina, která vznikla náhodou při výrobě. Sudy se totiž dříve utěsňovaly pryskyřicí, od které víno dostalo svou typickou chuť.

Kromě pálenky a vína si můžeme vybrat z pestré nabídky koktejlů, v jejichž přípravě jsou Řekové mistry. Koktejly nejsou jen lahodné chuti, ale i pěkného vzhledu.

Řecký ostrov Karpátos

Co si dovézt z Řecka

Keramika
od miniaturních modelů, přes vázy a nádoby až po velké exponáty
Byliny
pro bylinky a koření si zajděte do některého ze specializovaných bylinných obchůdků
Med
za pozornost stojí hlavně krétský tymiánový med
Rakije
vinná tresť pálená hlavně ve vesničkách
Kombolóia
modlitební růženec

Vyrazit do Řecka (od 7990,–) »

 

Chybí Vám tu něco? Napište nám! Rádi doplníme další užitečné informace.

Průvodce po Paříži
Podrobné informace, památky a zajímavá místa.

Švýcarsko
Komplextní internetový průvodce Švýcarskem.